سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | سمعک عینکی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند 
021-86030038
021-88170349
خیابان شهید بهشتی – مترو بهشتی _ خیابان مفتح شمالی  پلاک 430
روز جهانی ناشنوایان

روز جهانی ناشنوایان

روز جهانی ناشنوایان ، می تواند بهانه ای باشد برای رسیدگی و توجه بیشتر به این قشر از جامعه و رفع مشکلات و خطراتی که ممکن است بر سر راهشان قرار گیرد . بیش از 360 میلیون نفر ناشنوا در جهان زندگی می کنند و حدود یک سوم از افراد بالا 65 سال شنوایی شان را از دست می دهند . 

تاریخ روز جهانی ناشنوایان

سی ام سپتامپر به نام " روز جهانی کم شنوایان " نام گذاری شده است . این روز به هدف ترفیع و ارتقای ارتباط با ناشنوایان ، مطلع کردن سیاست مداران و مردم از مشکلات این قشر ، می باشد .

اهمیت حس شنوایی

هلن کلر ، از موفق ترین افراد استثنایی در باره ی اهمیت شنوایی این چنین می گوید : " اگر این فرصت به من داده می شد که یکی از دو حس خود را باز یابم ، ترجیح می دادم نابینا بمانم ، ولی بشنوم ."

آموختن بدون شنوایی غیر ممکن نیست اما بسیار دشوار است .

خداوند در قرآن کریم می فرمایند :

« بگو : اگر خداوند نعمت شنوایی و دیدگان شما را بگیرد و بر دلهایتان مهر بزند ، کدام معبود آن را به شما پس می دهد ؟ 

در یکی از دعا ها ، بندگان چنین از خدای خود درخواست می کنند : « پروردگارا ! ما را از گوش ها ، چشم ها و نیروهایمان ، بهره مند گردان . »

 

درمان ناشنوایی

به تازگی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد توانستند سلول های عصب شنوایی را از سلول های بنیادی ریشه دندان تولید کنند . این روش از جدید ترین روش های درمان ناشنوایی است . همچنین دانشکده پزشکی هاروارد دریافته است که می توان با بازسازی خود به خودی موی  گوش داخلی ناشنوایی را درمان کرد و دانشمندان آمریکایی معتقدند می توان با ژن درمانی نیمی از انواع ناشنوایی را تا حد بی سابقه ای درمان کرد .

سمعک برای ناشنوایان

تصور عموم مردم بر این است که سمعک برای بلند تر کردن صدا به کار می رود و برای گوش ناشنوا مانند نوشدارو پس از مرگ سهراب است . به تازگی سمعک های دارای سیستم کراس ( CROS ) می توانند به شخصی که یک گوش ناشنوا دارد و گوش دیگرش می شنود ، حس شنیدن با هر دو گوش را بدهد . شاید بنظرتان قیمت سمعک های این چنینی خیلی زیاد و تعجب برانگیز باشد ، اما خیر ! کلینیک شنوایی بهار با ارائه انواع سمعک با بهترین و مناسب ترین قیمت ها به همه عزیزانی که اختلال شنوایی دارند کمک می کند بتوانند بهترین سمعک خود را به صورت اقساط یا نقد خریداری نمایند . 

اولین معلم گل های خاموش در ایران

جبار باغچه بان یکی از پرتلاش ترین خدمتگذاران به فرهنگ ایران بود و از جان و دل به معلمی می پرداخت . مرحوم باغچه بان در سال 1298 شمسی ، برای اولین بار آموزگاری را در دبستان احمدیه مرند آذربایجان آغاز کرد . او موسس اولین کودکستان ( باغچه اطفال ) در تبریز بود . همچنین این شخصیت بزرگوار اولین کسی است که آموزش سمعی بصری را به سیستم آموزشی کشور وارد کرد .

شادروان باغچه بان اولین کسی بود که به فکر آموزش و تربیت کودکان ناشنوا افتاد . در اوایل که این ایده را با دیگران به اشتراک گذاشت مورد تمسخر اطرافیانش قرار گرفت اما او عرض یک سال موفق شد به سه کودک ناشنوا خواندن و نوشتن بیاموزد . 

زنده یاد باغچه بان فعالیت آموزشی خود را 6 سال در شیراز و پس از آن در تهران ادامه داد . 

اولین مدرسه ناشنوایان در ایران 

مرحوم باغچه بان اولین دبستان ناشنوایان را در چهار راه حسن آباد در خانه ای کوچک تاسیس کرد و روش آموزش الفبای دستی را ابداع کرد . او حین آموزش دانش آموزان ناشنوای خود به این موضوع دست یافت که امروزه آن روش به نام " روش ترکیبی " معروف است و با گذشت این همه سال به عنوان موثر ترین روش در مدارس ناشنوایان سراسر کشور ، مورد استفاده قرار می گیرد .

آثار مرحوم جبار باغچه بان 

او چند جلد کتاب کودک ( بابا برفی و ... ) ، کتاب حساب ویژه ، آموزش کر و لال ها ، نوشته است . 

کشفیات وی عبارتند از ؛

-روش شفاهی در تعلیم ناشنوایان 

- اختراع گوشی استخوانی ( تلفن گنگ )

- کشف خواص صوت ها و تقسیم بندی آن ها

- اختراع ابزار های بصری برای تدریس ناشنوایان 

- اختراع گاه نما و بسیاری اختراعات دیگر

 

این شریف مرد ، در چهارم آذر 1345 در 82 سالگی دار فانی را وداع گفت . در همین روز هر ساله در گیلان مراسم یاد بود این بزرگوار ، با حضور جمعی از ناشنوایان موفق و معلمین زحمتکش ناشنوایان و ارادتمندان آن مرحوم ، برگزار می شود .

پیام تبریک روز جهانی ناشنوایان 

• صداقت و راستی که شاید آرزوی فریاد آن را دارید در ضربان حیاتتان می تپد و شما می شنوید، نه با حس شنواییتان، بلکه با تمام وجودتان .

• خنده هایت بی صداست . آهنگ کلامت به افق ها می رسد . روزت مبارک .

• در گذر زمان غرق می شوی و در دنیای سکوت خویش عمق محبت را لمس می کنی . روز جهانی ناشنوایان را تبریک می گویم .

• خداوند گرچه از بعضی ها نعمت شنیدن ، دیدن ، حرف زدن و . . . را می گیرد ولی در عوض قدرتها و توانمندی های فراوان و گسترده ای را می دهد.

که براستی می شود گفت این پاک زیستان ، توانمندان راستین روزگاران هستند.

روز ناشنوایان گرامی باد .

سخن پایانی

ناشنوایی مشکلات فراوانی  برای افراد به وجود می آورد که بسیاری از این مشکلات قابل رفع هستند ( این کار بر عهده ی مسئولین است ) و تعدادی از آن ها غیر قابل حل و ناشنوایان باید با آن کنار بیایند .این مشکلات آنقدر زیاد هستند که اگر رفتار های زننده و تند هم به آن اضافه شوند ، ممکن است غیر قابل تحمل شوند . امیدواریم فرهنگ درست رفتار با ناشنوایان در میان مردم رواج بیشتری یابد و با نگاه های عجیب و غریب ، ناشنوایان را از خود نرنجانیم . به امید روزی که شعار روز جهانی ناشنوایان ، در حد یک شعار نباشد .

 

1000 کاراکتر باقیمانده است


Gravatar
نسرین عزیزی
روز جهانی ناشنوایان چه روزی است؟
logoooooooooooooooo8.png
خیابان شهید بهشتی – خیابان مفتح شمالی – پلاک 430
تلفن: 88170349-021
تلفن: 86030038-021

درباه ما

کلینیک سمعک بهار یکی از معتبرترین مراکز ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک و مجهزترین کلینیک فوق تخصصی در تهران است که برخوردار از پیشرفته ترین و مدرن ترین تجهیزات روز دنیا و بهره مند از کادری مجرب و نام آشنا در زمینه سمعک می باشد. کلینیک سمعک بهار از معدود کلینیک های مجهز به سیستم ارزیابی گوش واقعی جهت تنظیم تخصصی سمعک می باشد.

تماس با ما

صفحه رسمی ما در اینستاگرام

صفحه رسمی ما در آپارات

Search