سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | سمعک عینکی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند 
021-86030038
021-88170349
خیابان شهید بهشتی – مترو بهشتی _ خیابان مفتح شمالی  پلاک 430
انواع سمعک ها

انواع سمعک | انواع سمعک و قیمت آن | بهترین سمعک

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انواع سمعک ، سالانه 5000 نوزاد کم شنوا متولد می شوند . سمعک یکی از نیاز های ضروری انسان را برطرف می کند . همانطور که می دانید سمعک نسبت به دیگر وسایل الکترونیکی قیمت بیشتری دارد و قیمت آن بستگی به نوع سمعک و مارک و مدل آن دارد . سمعک انواع مختلفی دارد ، که بر اساس نیاز و گاها سلیقه و سبک زندگیتان می توانید سمعک مناسب خود را پیدا کنید . در ادامه به بررسی انواع سمعک می پردازیم .


انواع سمعک:

سمعک تنوع بسیاری دارد و به سبب  این تنوع ، سمعک ها را می توان از جنبه های مختلفی بررسی کرد . این جنبه ها عبارتند از :
-انواع سمعک از جنبه ی تکنولوژی
-انواع سمعک از جنبه ی ظاهری
- انواع سمعک از جنبه ی برند

انواع سمعک از نظر نوع مدار و تکنولوژی:

سمعک در سال های اخیر تغییرات فراوانی داشته و پیشرفت بسیاری کرده است . سمعک را می توان از نظر تکنولوژی به دسته های زیر تقسیم نمود :

1.سمعک آنالوگ (Analog  ) :

می توان این سمعک را ساده ترین سمعک موجود در بازار دانست . نحوه ی کار سمعک آنالوگ بدین گونه است که امواج صوتی را دریافت و به امواج الکتریکی تبدیل می کند و آن را به آمپلی فایر انتقال می دهد . سمعک آنالوگ دارای قابلیت تنظیم صدا و کنترل زیر و بم آن است . فقط یک برنامه را می توان بر سمعک های آنالوگ تنظیم کرد .


2. سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable  ) :


این سمعک ها یک قدم از سمعک های آنالوگ جلو ترند . این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارند و می توان چند برنامه به روی آن ها تنظیم کرد .


3. سمعک دیجیتال (Digital  ) :


سمعک دیجیتال را هم مانند سمعک قابل برنامه ریزی می توان با کامپیوتر تنظیم نمود . سمعک دیجیتال علاوه بر میکروفون ( Microphone ) ، تقویت کننده ( Amplifier ) و بلند گو ( Receiver ) که اجزاء اصلی هر سمعکی هستند ، بخشی نیز به نام مدارات پردازشی دارد . مدارات پردازشی از تعدادی کانال و باند تشکیل شده اند و هرچه تعداد این باند ها و کانال ها بیشتر باشد ، سمعک پیشرفته تر است . وجود تعداد بالای باند و کانال در مدارات پردازشگر باعث می شود ادیولوژیست تنظیمات بهتری برای سمعک ایجاد کند و کاربر بهتر و واضح تر بشنود .


4. سمعک هوشمند ( Inteligent ) :


سمعک هوشند نسبت به سمعک نسل قبل از خود ، دارای یک مزیت است ؛ این سمعک می تواند به صورت خودکار در محیط های مختلف شنیداری تنظیم شود . می توان سمعک هوشمند را نوعی سمعک دیجیتالی پیشرفته دانست . این سمعک ها با داشتن سیستم ردیاب سیگنال گفتار ، صدای گوینده را تشخیص می دهند ، روی آن تمرکز کرده و تقویتش می کنند و در عین حال صدا های مزاحم را نیز کمرنگ می کنند . این سمعک نیز قابلیت تنظیم با کامپیوتر را دارد و نسبت به سمعک های قبل از خود ، کیفیت صدای بسیار مطلوب تری را در اختیار کاربر خود قرار می دهند .

 


5. سمعک بلوتوث دار ( Wireless ) :


سمعک های وایرلس این سمعک همه ی ویژگی های سمعک هوشمند را دارد . این سمعک عملکرد گوش طبیعی را شبیه سازی می کند ، به طوری که با استفاده از بلوتوث می تواند بین دو گوشی ارتباط و هماهنگی برقرار کند و صدا را با بهترین کیفیت به گوش کاربر برساند . قابلیت جالبی که این سمعک ها دارند این است که می توان آن ها را به تلفن همراه و یا تلویزیون مرتبط کرد و صدای این دستگاه ها را با کیفیت بالایی از سمعک شنید .


انواع سمعک از نظر ظاهری:


1. سمعک های داخل گوشی (ITE  )  :


این سمعک با قالبگیری گوش اشخاص ساخته می شود . ITE مختفف عبارت In The Ear و به معنای داخل گوش است . این سمعک ها به سه دسته ی داخل گوشی ، داخل کانال و کاملا داخل کانال یا نامرئی تقسیم می شوند .
•    سمعک داخل گوشی
این سمعک ها طیف افت شنوایی ملایم تا شدید را پوشش می دهند و ولووم و کنترل ها در این سمعک ها به نسبت سمعک های پشت گوشی کوچک تر است .
معایب و مزایای سمعک داخل گوشی ( ITE )
معایب :
-به رطوبت حساس اند .
-این سمعک ها تقریبا راحت دیده می شوند .
مزایا :
- به آسانی در داخل گوش نصب می شوند
- کاربر بعد از نصب آن احساس پر شدگی زیادی در گوشش نمی کند .
-به دلیل حجم و اندازه ی زیادی که دارد آپشن هایی مانند تله کویل ، ولووم ، کنترل صدا و میکروفن دایرکشنال را به راحتی می پذیرد .

•    سمعک های نامرئی یا داخل کانال
سمعک های نامرئی با روش قالبگیری از کانال گوش ساخته می شوند و دقیقا اندازه ی آن اند . این سمعک ها اصلا برای کودکان مناسب نیستند ، چون کودکان که در سن رشدند مجرای گوششان دائما رشد می کند و دوباره باید از گوششان قالبگیری کرد و سمعک جدیدی برای آن ساخت . این سمعک خود به دو دسته ی سمعک کاملا نامرئی ( IIC ) و سمعک تقریبا نامرئی ( CIC ) تقسیم می شود .
-سمعک نامرئی داخل کانال یا کاملا نامرئی ( IIC ) : این دسته از سمعک ها از پرطرفدار ترین انواع سمعک ها هستند چرا که اصلا وجود خود را ابراز نمی کنند و قابل دیدن نیستند .سمعک های کاملا نامرئی کوچک ترین سمعک های جهان اند و شرکت امریکایی استارکی سازنده ی آن است . این سمعک دارای دو نوع AMP  و SoundLens می باشد و در کمپانی اتیکن نیز چنین سمعکی حضور دارد . IIC  مخفف عبارت Invisible In Canal است که به معنای سمعک نامرئی در کانال است . این سمعک ها در عمق کانال گوش قرار می گیرند و به تله کویل نیاز ندارند . سمعک های نامرئی به اقتضای جایگاهشان در گوش ، از وزش باد در امان اند . این سمعک ها برای افت شنوایی ملایم و ضعیف بزرگسالان مناسب اند چرا که به دلیل اندازه ی کوچکی که دارند نمی توانند خیلی پیشرفته باشند . سمعک های کاملا نامرئی معایبی نیز دارند ، از جمله ؛ آن قدر کوچک هستند که نمی توان روی آن میکروفون دایرکشنال نصب کرد ، ممکن است ترشحات گوش در بلندگوی این سمعک ها اشکال به وجود آورد ، باتری شان کوچک است و عمر کمی دارد و از طرفی تعویض باتری آن کار چندان آسانی نیست ، ممکن است بر اثر رطوبت دچار اشکال شوند ، امکانات چندانی در این سمعک کوچک وجود ندارد .
- سمعک کاملا داخل کانال یا تقریبا نامرئی ( CIC ) : این سمعک ها داخل کانال گوش قرار می گیرند و دید خیلی کمی دارند . معایب و مزایای سمعک کاملا نامرئی برای این سمعک ها نیز وجود دارد . این سمعک ها بزرگتر از سمعک های کاملا نامرئی هستند و امکانات بیشتری دارند به همین دلیل طیف ملایم تا متوسط افت شنوایی را پوشش می دهند .


2. سمعک پشت گوشی ( B.T.E ) :


سمعک پشت گوشی معروف ترین نوع سمعک است . BTE   مخفف عبارت Behind-The-Ear به معنای پشت گوش است .


ساختار و کاربرد سمعک پشت گوشی:


در این نوع سمعک ، قسمتی که سمعک را نگه می دارد مانند حلقه ، در پشت لاله ی گوش قرار می گیرد و رسیور ( دریافت کننده ) آن داخل کانال گوش قرار گرفته است . این سمعک برای همه افراد در هر سنی مناسب است و استفاده ی راحتی دارد . این سمعک به اندازه ی گوش بیمار سفارشی ساخته می شود . این سمعک برای کم شنوایی های ضعیف تا شدید مناسب است و می توان آن را به وسایل کمک شنوایی مانند FM متصل کرد . به دلیل وجود این قابلیت ، سمعک پشت گوشی از مناسب ترین انواع سمعک برای کودکان است چون با محیط هایی مانند کلاس درس که در آن از تقویت صوت گروهی استفاده می کنند سازگاری دارد .


انواع سمعک پشت گوشی یا BTE عبارتند از :


-سمعک پشت گوشی یا BTE ( Behind-The-Ear )
- سمعک رسیور در گوش یا  RITE ( Receiver In The Ear )
- سمعک رسیور در کانال یا RITC  یا RIC ( Recciver In The Canal )
- سمعک تکنولوژی رسیور در کانال یا  CRT ( Canal Receiver Technology )


سمعک پشت گوشی نامرئی:


سمعک ها از تکنولوژی زاده می شوند و گسترش و پیشرفت تکنولوژی موجب پیشرفت ساختار سمعک ها می شود . سمعک فیتینگ گوش باز نوعی سمعک است که از تغییر و پیشرفت سمعک های پشت گوشی به وجود آمده است . سمعک های فیتینگ گوش باز یا رسیور در کانال ، به دلیل ظرافت بسیار ، دید خیلی کمی دارند و به نوعی نامرئی هستند . این سمعک به خوبی در پشت گوش قرار می گیرد و حتی از بسیاری از سمعک های داخل گوشی هم دید کمتری دارد .


عملکرد سمعک پشت گوشی:


 مکانیسم سمعک رسیور در کانال به گونه ای است که صدا از لوله ای بسیار ظریف به صورت سیگنال های الکتریکی به رسیور داخل گوش منتقل می شود و رسیور این امواج را به امواج صورتی بر می گرداند و و به پرده ی گوش می رساند . سمعک های رسیور در گوش درک گفتار را افزایش می دهند و به طور کلی بسیار با کیفیت و محبوب هستند .
مزایای سمعک پشت گوشی
-این سمعک به راحتی قابل دیدن نیست.
- هنگامی که کاربر از آن استفاده می کند ، احساس پر شدن گوش به او دست نمی دهد .
- سمعک پشت گوشی به سادگی نصب می شود.
- می توان با آن به راحتی با تلفن صحبت کرد .


معایب سمعک پشت گوشی:


-رسیور بر اثر رطوبت طولانی و شدید آسیب می بیند .
- در فرکانس های پایین عملکرد چندان خوبی ندارد .
- عملکرد تقویت صدای آن متوسط است .


3. سمعک جیبی ( BW ) :


شکل و ظاهر این سمعک مانند موبایلی است که به ان هندزفری متصل است . میکروفون و تقویت کننده ی سمعک درون محفظه ای قرار دارد و بلند گوی آن با سیم به محفظه وصل می شود . این سمعک ها چندان رایج نیستند و کمتر کسی از آن ها استفاده می کند .
مزایا و معایب سمعک جیبی :
مزایا : این سمعک حجم زیادی دارد و آپشن های زیادی را می پذیرد ، به همین دلیل برای افت شنوایی های خیلی عمیق مناسب است .
معایب : استفاده از این سمعک ها آسان نیست . ساده ترین دلیلی که برای آن می توان آورد این است که شاید لباسی بپوشید که جیب نداشته باشد !


4. سمعک عینکی :


این سمعک تمام قطعات خود را در داخل دسته ی عینک قرار می دهد و عینک بسیار بزرگ است . افرادی که به دلیل مشکلات دیگر گوش مانند عفونت و ترشحات قارچی گوش بیرونی و یا اشکال در لاله ی گوش نمی توانند از انواع دیگر سمعک استفاده کنند ، این سمعک را تهیه می کنند .


انواع سمعک از نظر برند:


افراد زیادی در مورد بهترین سمعک این سوال را می پرسند که کدام مارک سمعک بهترین است ؟ این سوال کاملا اشتباه است ، چرا که هر کمپانی سمعک نقاط قوتی دارد که متخصصان با توجه به آن برای کم شنوایان سمعک تجویز می کنند . به عبارتی بهترین سمعک سمعکی است که برای مشکل گوش و سبک زندگی شخص مناسب باشد . برندهای سمعک عبارتند از سمعک زیمنس ، سمعک ویدکس ، سمعک اتیکن ، سمعک فوناک ، سمعک یونیترون ، سمعک استارکی ، سمعک بلتون ، سمعک ریساند، سمعک ادیوسرویس، سمعک هانستون، سمعک اینترتون ، سمعک سونیک، سمعک رکستون، سمعک برنافن که در مقاله های دیگر به تفصیل به بررسی ویژگی های آن ها می پردازیم .


سخن پایانی:


همانطور که مشاهده فرمودید ، سمعک را از جهات مختلفی می توان دسته بندی کرد از جمله از نظر تکنولوژی ، از نظر ظاهری و از نظر برند و کمپانی . با پیشرفت تکنولوژی سمعک نیز پیشرفت کرد و امروزه سمعک ها شنوایی بسیار نزدیک به شنوایی طبیعی به کاربران خود ارائه می دهند .
از همراهی شما سپاسگزاریم .

logoooooooooooooooo8.png
خیابان شهید بهشتی – خیابان مفتح شمالی – پلاک 430
تلفن: 88170349-021
تلفن: 86030038-021

درباه ما

کلینیک شنوایی، تعادل و تجویز سمعک بهار فعالیت خود را از سال 1383 آغاز
و در این میان همکاری با پزشکان، بیمارستان ها و مراکز معتبر درمانی مختلف را داشته است.

تماس با ما

صفحه رسمی ما در اینستاگرام

صفحه رسمی ما در آپارات

Search