سمعک | خرید سمعک | قیمت سمعک | سمعک نامرئی | سمعک عینکی | سمعک وایرلس | سمعک دیجیتال | سمعک هوشمند 
021-86030038
021-88170349
خیابان شهید بهشتی – مترو بهشتی _ خیابان مفتح شمالی  پلاک 430
سیستم وستیبولار

سیستم وستیبولار | وستیبولار چیست | تقویت حس وستیبولار

سیستم وستیبولار : برای همه ما اولین نگرش به گوش تداعی کننده حس شنوایی است اما در واقع گوشها علاوه بر نقش اصلیشان که شنیدن صداهای محیطی است نقشی اساسی در تشخیص موقعیت سر وبدن واز این طریق کمک به ما برای حفظ تعادل دارند.


در واقع دستگاه گوش حتی در بینایی واضح به کمک رفلکس چشمی- دهلیزی نیز نقش ایفا می کند.

در این نوشته ما با نقش شنوایی گوش کاری نداریم اما در مورد مسئولیت آن برای حفظ تعادل توضیحاتی ارائه می نماییم.


سیستم وستیبولار:


در گوش داخلی ساختمانی به نام دستگاه وستیبولار (دهلیزی)وجود دارد که به آن سیستم تعادلی نیز گفته می شود این سیستم عمدتا input هایی را از محیط حرکتی و مو قعیت در فضا فراهم می کند و به مغز می فرستد.
(هرچند عملکرد حفظ تعادل شناخته شده ترین عملکرد این سیستم است اما به دلیل ارتباطات عصبی،این سیستم نقشهای مهمی در حفظ پوسچر،تون عضلانی ،هماهنگی حرکتی،بینایی و...دارد.)
همانگونه که حرکات ما شامل حر کات چر خشی وجابجایی است سیستم وستیبولار برای نشان دادن این حرکات از کانالهای نیم دایره ای برای حرکات چرخشی واتولیتها برای جابجاییهای خطی و افقی تشکیل شده است.آنها با مایع و سلولهای مویی پر شده اند.وقتی سر حرکت می کند ،مایع حرکت میکند وسلولهای مویی را تحریک می کند .سیستم وستیبولار سپس سیگنالهایی به ساختار های عصبی که حر کات چشم ما را کنترل می کند و عضلاتی که ما را سر پانگه میدارند میفرستند رشته های عصبی از این تشکیلات پایه های آناتومیک رفلکس چشمی- دهلیزی را فراهم میکند که برای بینایی واضح لازم است و انشعابات عصبی به عضلات نیز وضعیت مارا برای این که بتوانیم تعادلمان را در حالت ایستاده حفظ کنیم کنترل میکند سرعت از ملزومات حس وستیبو لار است ما در صورتی میتوانیم یک بینایی واضح و روشن داشته باشیم که حرکات چشم ما بی درنگ با حرکات سر تطابق پیدا کند در غیر این صورت بینایی ما، همانند عکس برداری با دستی لرزان خواهد بود واین وظیفه تطابق بخشی بین سیستم بینایی و حرکات سر به عهده سیستم وستیبولار است . برای دست یابی به یک بینایی روشن و واضح سیگنال هایی از کانالهای نیم دایره ای مستقیما به عضلات چشم فرستاده میشود و با استفاده از این ارتباطات مستقیم حرکات چشم تنها 10m/s از حرکات سر عقب ماندگی دارد واین یکی از سریعترین رفلکس ها در بدن انسان است به این رفلکس یعنی ایجاد خودکار حرکات چشم متعاقب حرکات سر رفلکس چشمی ـ دهلیزی گفته میشود .وقتی به هر دلیلی مثل حادثه یا بیماری عملکرد سیستم وستیبولار کاهش یابد حرکات سریع سر دیگر نمیتواند حس شود در نتیجه حرکات جبرانی چشم ایجاد نمیشود و بیمار نمیتواند در طی حرکات سر به کمک آن به نقطه ای در فضا تمرکز کند.
علاوه بر آن مشکلات سیستم وستیبولار میتواند منجر به علائمی از جمله تعادل ضعیف افزایش تون در فلکسور های اندام فوقانی (خم کننده دست ) و اگستانسور های اندام تحتانی(صاف کننده های پا) سر گیجه مشکل در جهت یابی فضایی،افزایش ضربان قلب و میزان تنفس بشود.
بیماری های سیستم وستیبولار اغلب موجب سرگیجه و عدم تعادل می شود و با حالت تهوع و استفراغ همراه است.معمولترین انها التهاب عصبی وستیبولار است. علاوه بر آن عملکرد سیستم وستیبولار می تواند توسط تومور هائی در عصب Cochleo-Vestibular تحت تاثیر قرار گیرد ِ التهابی در ساقه مغزی یا مناطق کورتیکال مرتبط با پردازش سیگنالهای وستیبولار و آتروفی مخچه ایُ میزان مصرف زیاد الکل نیز می توانند موجب سرگیجه و علائم وستیبولار شود.
گذشته از بیماریها و حوادثی که می تواند سیستم وستیبولار را تحت تاثیر قرار دهد از آنجا که عملکرد آن به عنوان یک سیستم حسی در نظر گرفته می شود می تواند در بعضی از کودکان بخصوص کودکان با تشخیص اوتیسم سندرم آسپرگر عقب ماندگی ذهنی و حتی پر فعالیتی این سیستکم کم فعالیت تر یا حتی پر فعالیت تر از معمول باشد همچنین در بسیاری از افراد که هیچ کدام از این تشخیص ها در مورد آنها صدق نمی کند و بطور عادی در حال زندگی هستند نیز امکان دارد سیستم وستیبولار آنها فعالیت طبیعی نداشته باشد.طوریکه با کوچکتریت چرخشی دچار سر گیجه شوند.
اگر کودک شما واکنشی غیر منتظره به حرکات تعادلی یا چرخشی دارد ممکن است لازم باشد که برای ارزیابی او به یک کاردرمان مراجعه کنید.

logoooooooooooooooo8.png
خیابان شهید بهشتی – خیابان مفتح شمالی – پلاک 430
تلفن: 88170349-021
تلفن: 86030038-021

درباه ما

کلینیک سمعک بهار یکی از معتبرترین مراکز ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک و مجهزترین کلینیک فوق تخصصی در تهران است که برخوردار از پیشرفته ترین و مدرن ترین تجهیزات روز دنیا و بهره مند از کادری مجرب و نام آشنا در زمینه سمعک می باشد. کلینیک سمعک بهار از معدود کلینیک های مجهز به سیستم ارزیابی گوش واقعی جهت تنظیم تخصصی سمعک می باشد.

تماس با ما

صفحه رسمی ما در اینستاگرام

صفحه رسمی ما در آپارات

Search